wtorek, 5 stycznia 2010

Jak długo można przyjmować Komunię świętą?

Pojawiło się takie pytanie przy okazji wcześniejszego posta...
1. Najpierw, kiedy nie wolno przyjąć Komunii świętej?
Zawsze wtedy, gdy mamy w sumieniu poczucie popełnienia grzechu ciężkiego (świadomego i dobrowolnego i w rzeczy ważnej).
2. Natomiast, wolno przyjąć Komunię świętą w stanie grzechu powszedniego (wtedy gdy jest on popełniony albo nieświadomie, albo niedobrowolnie, albo w rzeczy mniej ważnej).
W zasadzie więc osoba, która spowiada się co miesiąc tylko z grzechów powszednich, może spokojnie przyjmować Komunię świętą "na okrągło". Bo grzech powszedni nie niszczy całkowicie relacji z Bogiem, ale ją ogranicza. Komunia święta ma moc gładzenia grzechów powszednich. Po to zresztą m. in. ją przyjmujemy, by mieć siłę do przezwyciężania grzechów powszednich, a tym samym pełną wolność od grzechów ciężkich. Trzeba pamiętać też, że grzechy powszednie gładzi również wzbudzony sobie żal za grzechy. Stąd na początku każdej Mszy św. odmawiamy spowiedź powszechną, i właśnie wtedy prosimy o przebaczenie grzechów powszednich.
Grzech ciężki dla odmiany, domaga się zawsze sakramentalnej pokuty. Jedynie w sytuacji konieczności (np. zagrożenie życia) i realnej lub moralnej niemożliwości skorzystania z sakramentu, pozostaje nam żal doskonały za grzechy, który ma moc zgładzić grzechy ciężkie.
Tak pokrótce pozwalam sobie odnieść się do postawionego problemu.
Jeżeli temat żałowania za grzechy kogoś zainteresuje, zapraszam do dyskusji.
Myślę,że zdolność wzbudzania sobie żalu może być przydatna np. osobom, które z różnych powodów nie mogą otrzymać rozgrzeszenia sakramentalnego. Tacy pewnie też czytają ten blog. Zachęcam do pytań.

38 komentarzy:

 1. Do tematu żałowania za grzechy - nie mam pytań ( mi akurat to wystarczy :) )
  Mam jedynie mała prosbę - żeby ksiądz napisał coś o spowiedzi generalnej ( oczywiście jak znajdzie ksiądz chwilke czasu wolnego :)).

  OdpowiedzUsuń
 2. temat ważny stąd nie od razu odpowiem, bo potrzebuję solidnego zebrania myśli, ale może któryś z moich współbraci to ugryzie ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. A ja mam pytanie troszkę z innej beczki. Czy w naszej diecezji można przyjmować Komunię św. na rękę? Czy gdyby ktoś podszedł i wyciągną ręce to Ksiądz by udzielił w taki sposób Komunii św.?

  OdpowiedzUsuń
 4. Hmm a j sie zawsze zastanawiam jaka to jest kwestia blaha...wydaje mi sie ze nie bardzo umiem dobrze 'zaklasyfikowac' kazdy grzech...moze jakis watek na ten temat??

  OdpowiedzUsuń
 5. Cóż, są takie osoby w naszym kościele, które Komunię na rękę przyjmują.
  Osobiście taki sposób mi się nie podoba , jest bardzo protestancki, ale jeżeli ktoś to robi z szacunkiem...

  OdpowiedzUsuń
 6. Właśnie, przydałaby się pomoc w 'zaklasyfikowaniu' grzechów.. Chociaż i to pewnie jest kwestią bardzo indywidualną. Niemniej jednak prosimy o jakieś wskazówki.

  OdpowiedzUsuń
 7. Cóż, ciężko kwalifikować z powietrza.
  Najlepsze są przykłady.
  Myślę, ze na Wielki Post spróbujemy przygotować takie małe komentarzyki do poszczególnych Przykazań Bożych, ale bardzo proszę o pomoc poprzez zadawanie pytań.
  Czytają nas specjaliści od reklamy, od multimediów, dziennikarstwa, więc może wspólnymi siłami uda nam się stworzyć taki Wirtualny Filipiński Przewodnik o Spowiedzi ( w skrócie "WiFi PoSp" Zapraszam do współpracy.

  OdpowiedzUsuń
 8. do roiwik : fajny pomysł - oby tylko wg "WiFi PoSp" - u nie wyszło mi 5 sron formatu A4 grzeszków ;)
  Mysle że fajnie jakby ksiadz gdzies umiescił taki nowy temacik i np napisał że opracowujemy teraz wpólnie 1 przykazanie albo 3 pierwsze przykazania. Bo tak to nie wiem w którym miejscu pisac :)
  Przepraszam, ksiedza ( w sumie księży ;) ) że tak "bezpośrednio "podpowiadam-prosze tego nie odebrać jako "rzadzenie" sie :) pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 9. Świetny pomysł!
  Dodam nowy post na temat 1 przykazania i zachętę do dyskusji oraz pytań.

  OdpowiedzUsuń
 10. To super :) od jakiegoś czasu chciałam juz to ksiedzu "podpowiedzieć" (po tym jak ksiadz umiescił informacje o tym pomyśle ) ale jakos brakowało odwagi ;)a pozatym chciałam dac pierwszeństwo młodzieży :) teraz pewnie od J. dostane upomnienie hihi pozdrawiam
  no i oczywiście właczam sie w ten pomysł aktywnie :)

  OdpowiedzUsuń
 11. witam
  czy to prawda że komunię świętą można przyjmować maksymalnie przez 4 tygodnie po spowiedzi?

  OdpowiedzUsuń
 12. Nie skąd.
  Można przyjmować tak długo, jak długo sumienie nie wyrzuca nam popełnienia grzechu ciężkiego.

  OdpowiedzUsuń
 13. o, dziękuję za szybka odpowiedź

  OdpowiedzUsuń
 14. Witam
  jestem ciekawa, czy pisanie na portalach rantkowych, zdradznie wspolmalozonka na czacie i czasem tez w realu, zle wyrazanie sie o wspolmalozonku, mysli o rozwodzie ,czy mozna wtedy przyjmowac komunie. Takze jesli ta druga osoba wie o przewinieniach wspolmalzonka i widzi jak przystepuje co niedziela do Komunii, czy tez ma grzech

  OdpowiedzUsuń
 15. Chciałem spytać o pewną rzecz popełniłem grzech cięzki ale gdy jestem na mszy świętej czuję potrzebę przyjęcia komunii świętej nie wiem dlaczego tak jest proszę o odpowiedź.

  OdpowiedzUsuń
 16. Dlatego, że poza łaską uświęcającą, otrzymujemy jeszcze łaski uczynkowe, czyli takie dary Ducha Świętego, które usposabiają nas do dobra, nawet wtedy, gdy nie jesteśmy w stanie łaski uświęcającej.
  Duch Święty działa w nas, gdyż ma takie uprawnienie na mocy Sakramentu Chrztu, w którym zostaliśmy wybrani i raz na zawsze przeznaczeni Bogu.
  Stąd zapewne pragnienie Komunii, nawet wtedy gdy nie jesteśmy dysponowani do niej z powodu grzechu ciężkiego.
  Trzeba Panu Bogu podziękować za takie pragnienie i czym prędzej skorzystać ze spowiedzi.
  pozdr. x. mat

  OdpowiedzUsuń
 17. czy opuszczenie Mszy św. to grzech ciężki i czy na następnej można przyjąć komunię św.oczywiście żałując za ten grzech.

  OdpowiedzUsuń
 18. A czy gdy nie byłem tydzień temu w kościele w niedziele to czy w ta niedziele moge przyjac komunie sw ? ,lub gdy dawno bylem w kosciele kiedy moge przyjac komunie sw ?
  Prosze o podanie zasad kiedy wolno a kiedy nie.

  OdpowiedzUsuń
 19. Czy jeżeli uczestniczyło się w hucznej zabawie w okresie adwentu to jest grzech ciężki?

  OdpowiedzUsuń
 20. Adwent nie jest czasem pokuty. Więc nie jest to grzech, ale już impreza w piątek jest ;)

  OdpowiedzUsuń
 21. Jeżeli nie było się w kościele z powodu choroby, lub obiektywnej niemożliwości, to grzechu nie będzie i do komunii można przystąpić, ale jeżeli lenistwo było przyczyną absencji, albo absencja była wprost zamierzona, to mamy tu grzech przeciw przykazaniu Bożemu III i przeciw przykazaniu Kościelnemu - wtedy komunii nie wolno przyjąć.

  OdpowiedzUsuń
 22. czy jeżeli nie zrobiło się grzechu cieżkiego, ale pomyślało się o nim, chciało się go zrobić, ale potoczyło się tak, że go się jednak nie zrobiło..to jest grzechem? i jeśli przymie się Komunię..czy jest to grzech..?

  OdpowiedzUsuń
 23. Chcialam sie zapytać czy np . jak dzisiaj jest sobota i pojde do kosciola i przyjme komunie świetą i jutro zrobie to samo (bo co tydzien chodze do kosciola w niedziele , a tak po za tym to codziennie ) . Czy moge przyjac Komunię Świętą w sobote i w nidziele ? SZYBKOO ! ;)

  OdpowiedzUsuń
 24. Tak można przyjąć Komunię świętą w sobotę i w niedzielę, nawet jeżeli w sobotę uczestniczy się już w Mszy świętej niedzielnej.

  OdpowiedzUsuń
 25. a jak sobie raz oglądnąłem erotyczne obrazki to już nie mogę przystąpić do komunii?? i to nawet może tylko przez 5 minut oglądałem i żałuje.

  OdpowiedzUsuń
 26. Odpowiedź wymaga indywidualnego rozeznania. Myślę, że opisany wyżej przypadek można potraktować jako grzech powszedni, więc Komunię świętą można wtedy przyjmować, po wcześniejszym akcie żalu. Są jednak sytuacje, w których możemy mieć do czynienia z grzechem ciężkim: gdy świadomie, dobrowolnie poszukuje się takich treści i gdy wywołują one wewnętrzną dyspozycję oraz większą skłonność do kolejnych grzechów przeciw czystości. W wielu przypadkach, niestety ta sfera ludzkiego życia wywołuje w naszych czasach potężne problemy, nawet uzależnienie od seksu, stąd wskazana jest ostrożność, żeby zanadto nie poszerzyć sumienia, które po pewnym czasie będzie już pozwalało na wszystko.

  OdpowiedzUsuń
 27. mam pytanie czy jest jakaś reguła odnośnie czasu od spowiedzi do Komunii Św., np. spóźniłam się dziś na ranną Mszę ale byłam u spowiedzi, czy teraz do Komunii mogę poczekać do niedzieli czy jeszcze dziś powinnam iść na Mszę? Katarzyna

  OdpowiedzUsuń
 28. Czy, jezeli bylem na mszy w dzien sw.Huberta i nie poszlem w nastepna niedziele do kosciola, to czy moge teraz przyjąć komunie swieta

  OdpowiedzUsuń
 29. Nie nie ma żadnej reguły, co do odległości między Spowiedzią, a Komunią Świętą. Jedyną regułą jest stan łaski uświęcającej.

  OdpowiedzUsuń
 30. a mnie zastanawia kwestia odżywek. Kupiłem sobie odżywki do ćwiczeń (pan Bóg obdarzył mnie małą wagą i chciałem sobie w przybraniu na wadze nieco pomóc), jednak dopiero później pomyślałem, że może to być grzech (jednak chemia w tym jest), proszę o poradę w tej kwestii. Na koniec chcę zaznaczyć, że odżywki to nie sterydy. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 31. Nie znam się na odżywkach, ale wiem, że ich skład jest różny. Trzeba dokładnie to przestudiować i jeżeli zawierają substancje niebezpieczne dla zdrowia, no to odpowiedź jest jasna.
  Ale w kwestii "cyklów na masę" i "cyklów na rzeźbę" warto zastanowić się, czy to na prawdę potrzebne.
  Św. Filip Neri, bardzo był ostrożny w kwestii przesadnej dbałości o ciało. Myślę, że w naszych czasach to również aktualne. Z różnych powodów... ale to najlepiej rozeznać indywidualnie z mądrym spowiednikiem lub kierownikiem duchowym.

  OdpowiedzUsuń
 32. Witam, mam pytanie.

  W czwartek byłam na rekolekcjach-przeciw łamaniu VI przykazania. Bardzo wiele mi to dało, wypełniło radością i siłą. Niestety kiedy spotkałam się z chłopakiem zgrzeszyłam w tym właśnie kierunku. Bardzo żałuję... I wiem, że to nie wystarczy. Płacz, smutek to wszystko co mi zostało. Czuję, że te święta będą bez sensu przez ten grzech... Zastanawiam się, czy przy takim szczerym żalu i modlitwie Bóg może odpuścić mi ten grzech, czy muszę iść ponownie do spowiedzi. Wiem, że wydaje się to śmiesznym, bo nie minął nawet tydzień a ja już nie dochowałam danego Bogu słowa. Swoje grzechy przeciwko temu przykazaniu traktuje jak uzależnienie, ponieważ już ponad pół roku z tym walczę i nie mogę podołać. Bardzo proszę o odpowiedz.

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 33. Zdecydowanie należy iść ponownie do spowiedzi. Pomimo, że ostatnia była tydzień temu.

  OdpowiedzUsuń
 34. Wszędzie szukam odpowiedzi i jej nie znajduję. Może tu ją znajdę... Jestem mężatką. Współżyjemy z mężem wg zasad jakie podał kościół(szanujemy męskie nasienie), jednak nurtuje mnie jedno. Czy grzechem jest,jeśli ja osiągam pełnię kiedy mąż dotyka moich narządów płciowych? Czy to jest jak masturbacja? Nie potrafię inaczej doznać rozkoszy. Proszę księdza o pomoc!

  OdpowiedzUsuń
 35. Mnie nurtuje inny problem, otóż byłam w Spowiedzi do której były dość spore kolejki i określony limit czasowy na Spowiedź, w związku z czym, miałam wrażanie, że ksiądz się spieszył. W trakcie wymieniania grzechów, a dokładniej jak zrobiłam przerwę to już mi zadał pokutę, po czym powiedziałam, że jeszcze chciałam coś powiedzieć, powiedziałam 1 dodatkowy grzech i znowu usłyszałam pokutę i pytanie z czego najbardziej chcę się poprawić. Nie powiedziałam wszystkiego :( wyszłam pozostawiając za sobą sznur ludzi w kolejce i 5 minut do 12 kiedy to Spowiedź się kończyła. Chciałam powiedzieć dużo więcej, ale nie na zasadzie wyrecytowania tych grzechów, ale porozmawiania o nich. Czy to nieważna Spowiedź?

  OdpowiedzUsuń
 36. czy kłamstwo w rzeczy mało ważnej jest grzechem ciężkim?

  OdpowiedzUsuń
 37. czy kłamstwo w rzeczy mało ważnej jest grzechem ciężkim?

  OdpowiedzUsuń
 38. W mało ważnej jest grzechem powszednim.

  OdpowiedzUsuń